Digitalt foredrag: Gutten på stranden – ti år etter bildet
Flyktningkrisen i Middelhavet. Hvorfor ble akkurat dette bildet så sterkt – og hva husker vi i dag?
Gratis - krever påmelding
Foredrag med Guro Kulset Merakerås.
I 2015 ble verden vitne til et bilde som endret Europas syn på flyktningkrisen: en liten gutt, Alan Kurdi, ble funnet livløs på en strand i Tyrkia. Hva skjedde etterpå? Hvorfor ble akkurat dette bildet så sterkt – og hva husker vi i dag?
Høsten 2015 fikk flyktningkrisen i Middelhave et menneskelig ansikt da bildene av vesle Alan Kurdi gikk verden over. Med utgangspunkt i en bildeserie som ingen kan glemme, tar Merakerås oss med til den greske øya Lesvos, der en pågående menneskerettighetskrise ser ut til å være nettopp - glemt. Merakerås deler egne dramatiske erfaringer fra arbeidet med den prisbelønte boka "Moria. På innsiden av Europas største flyktningleir" og avslører hva som skremte henne mest, som journalist og menneske.
Guro Kulset Merakerås (f. 1976) er en kritikerrost forfatter og journalist fra Trondheim. Hun er språk- og litteraturutdannet fra NTNU.
Kulset Merakerås har vært selvstendig næringsdrivende journalist siden 2007, og ble i 2024 hedret av Norsk Journalistlag for sitt arbeid med å belyse forholdene på Europas yttergrenser. Hun har utgitt fire sakprosabøker og debuterte internasjonalt som forfatter i 2024, da boka “Moria. På innsiden av Europas største flyktningleir” ble utgitt på tysk. For denne boka mottok hun samme år NTNUs Litteraturpris sammen med Katrin Glatz Brubakk.